Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Matematika>Etiudai apie garsiausius pasaulio matematikus

Etiudai apie garsiausius pasaulio matematikus

  
 
 
123456789
Aprašymas

Archimedas. Leonardas Oileris. Nikolajus Lobačevskis. Pitagoras. Žanas Furje. Žanas Dalamberas. Darbas iliustruotas paveikslėliais.

Ištrauka

Jis gyveno taip neįsivaizduojamai seniai, kad atminimas apie jį, tarsi senovės galera, plaukianti per laiko vandenyną, aplipo prisiminimų ir legendų kiaukutais. Ir turbūt daugiau nei per 2000 metų šių legendų prisikaupė daugiau negu tiesos.
Jo tėvas buvo matematikas bei astrologas, artimas Sirakūzų tirono Hierono giminaitis. Archimedas dar vaikystėje susidraugavo su skaičių pasauliu ir visą gyvenimą žavėjosi griežta jų amžinų dėsnių logika, greta kurių žmonių pasaulio dėsniai atrodė tokie nepastovūs ir netobuli. Tai jis ypač jautė Aleksandrijoje, kur visagaliai Ptolemėjai užvaldė ne tik linkusį žavėtis poetų protą, bet ir astronomų, fizikų, geometrų genijų. Galbūt ši tobulai reiškianti ištikimybės jausmus visuomenė ir privertė jaunąjį mokslininką iš Sirakūzų palikti turtingiausios pasaulio bibliotekos foliantus ir išplaukti namo, į Siciliją. O gal jis paliko Aleksandriją dar ir todėl, kad negalėjo suprasti tuo metu madingų Aristotelio pažiūrų į mechniką kaip į "amatininkišką įgūdį", derantį vergui. Kaip tik mechanika, nuostabi, savo grožiu neatsiliekanti nuo geometrijos, žavėjo jį vis labiau.

Sirakūzuose Archimedas gyvena be rūpesčių, apgaubtas šlovės, dėmesio, jam netrūksta lėšų. Tarp kita ko, susižavėjęs skaičiavimais, jis mažai tegalvoja apie savo buitį. Pikti liežuviai kalbėjo, kad Archimedas pamiršdavo valgyti, praustis ir buvo pasiryžęs braižyti visur: dulkėse, pelenuose, smėlyje, netgi ant savo kūno.
Archimedo astronomijos, geometrijos, mechanikos darbai įžymūs ir garsūs, tačiau jis degė aistra išradimams, trokšdamas atrastus teorinius dėsningumus diegti į praktiką. Archimedas - rečiausias didžio teoriko ir inžinieriaus virtuozo derinys.
Ant savo antkapio jis prašė išgraviruoti rutulį ir cilindrą - savo geometrinių atradimų simbolį. Kapas apaugo varnalėšom, ir ta vieta buvo labai greit pamiršta. Tik praėjus 137 metams po mirties, Ciceronas rado prie Achrodėjos vartų šį antkapį, kuriame karšto siroko - Sacharos vėjo - pustomos smiltys jau buvo nuzulinusios dalį ženklų.
O vėliau kapas vėl buvo užmirštas, dabar jau visam laikui. Tačiau Archimedo vardas išliko. Ir per amžius visada palikuonys girdės jo džiaugsmingą, išdidų šūksnį, kovinį mokslo šūkį, ieškančiojo slaptažodį: "Eureka!", "Atradau!" ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-30
DalykasMatematikos referatas
KategorijaMatematika
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis27.51 KB
AutoriusMartynas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas9
Švietimo institucijaKauno "Varpo" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Etiudai apie garsiausius pasaulio matematikus [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Kauno "Varpo" gimnazija / 9 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą