Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Matematika>Renė Dekartas. Karlas F. Gausas. Antanas Baranauskas

Renė Dekartas. Karlas F. Gausas. Antanas Baranauskas

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Renė Dekartas. R. Dekarto pasiekimai matematikoje. R. Dekarto kūno ir proto dualizmo išraiška. Pažinimo subjekto apibrėžimas. Karlas Frydrichas Gausas. Gauso dėsnis. Gauso metodas. Gauso principas. Gauso teorema. Gauso vienetų sistema. Antanas Baranauskas.

Ištrauka

Renė Dekartas (lotynizuotai Renatas Kartezijus), garsus prancūzų filosofas, mokslininkas, matematikas, gimė 1596 metais kovo 31d. La Hajė (dabar La Hajė – Dekartas) miestelyje Prancūzijoje, bajorų šeimoje. Jaunystėje mokėsi La Flešo jėzuitų kolegijoje. Mokykloje per dešimtį metų Dekartas įgijo filosofijos, kalbų, gamtos ir netgi taikomųjų mokslų žinių, kartu išsiugdė kritišką požiūrį į autoritetus.
Vėliau universitete gavo teisininko laipsnį, tačiau teisės nepraktikavo. Dekartas buvo įsitikinęs, kad turi labai mažai žinių kiekvienoje srityje, išskyrus matematiką. Jis nusprendė pakeliauti po Europą ir išvysti pasaulį.
1616 – 1628 metais Dekartas keliavo. Kurį laiką tarnavo trijose armijose (Olandijos, Bavarijos, Vengrijos). Aplankė Italiją, Lenkiją, Vokietiją ir kitas šalis. Per tuos metus Dekartas suformulavo bendrą tiesos pažinimo metodą, būdamas 32 metų nusprendė taikyti jį, bandant sukonstruoti suvokiamą pasaulio vaizdą. Likusius 21 savo gyvenimo metus gyveno Olandijoje.
Maždaug 1629m. Dekartas parašė "Samprotavimo metodus" ("Rules for the Direction of the Mind"), kur išdėstė savo metodą. 1630 1634 metais Dekartas taikė savąjį metodą moksliniuose tyrinėjimuose. Kad daugiau sužinotų apie anatomiją bei fiziologiją, jis darė pjūvius. Be to, buvo pasinėręs į savarankiškus optinius, meteorologinius, matematinius ir kitokius mokslinius tyrimus.

Dekartas ketino savo tyrinėjimų rezultatus pateikti knygoje "Pasaulis‘ ("Le Monde‘), tačiau 1633m, kai knyga buvo jau beveik baigta, jis sužinojo. Kad bažnyčios valdžia Italijoje nuteisė Galilėjų už Koperniko teorijos, kad Žemė sukasi aplink Saulę, palaikymą. Dekartas nusprendė neleisti savo knygos, nes joje taip pat gynė Koperniko teoriją.
1637m. Jis išleido savo garsiausią veikalą "Tinkamo proto valdymo ir tiesos ieškojimo moksluose metodo diskursas" ("Discourse on the Method for Property Guiding the Teason and Finding Truth in the Sciences"), kuris paprastai sutrumpintai vadinamas "Metodo diskursu". Trečiajame knygos priede, "Geometrijoje", Dekartas išdėstė savo svarbiausią atradimą – analitinę geometriją. Tai buvo reikšmingas žingsnis į priekį matematikos srityje, paruošęs kelią Niutono skaičiavimo atradimui.

1. Dekartas pirmasis ėmė vartoti kintamojo dydžio ir funkcijos sąvokas, išdėstė plokščiųjų kreivių, statmenų ir lietinių brėžimo metodus ir panaudojo juos vadinamiesiems Dekarto ovalams brėžti.
2. Mokslininkas pirmasis sukūrė koordinačių metodą krėslams teatro salėje numeruoti, taip išspręsdamas ligi tol buvusią painiavą.
3. Kreives suskirstė į algebrines ir transcendentines.
4. Algebroje sukūrė tiesinės atkarpos sąvoką.
5. Realųjį skaičių traktavo kaip bet kokios atkarpos santykį su vienetine atkarpa ( apibrėžimą vėliau suformulavo I. Niutonas).
6. Ėmęs vartoti kintamųjų dydžių simbolius (x, y, z, ...), koeficientus (a, b, c, ...), laipsnio žymėjimą (x4, a7, z9, ...), pagerino pažymėjimo sistemą.
7. Įrodė, kad lygties tikrųjų ir menamųjų šaknų skaičius lygus jos laipsniui. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-09-23
DalykasMatematikos referatas
KategorijaMatematika
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis54.04 KB
Autoriussanta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaUkmergės Jono Basanavičiaus gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rene Dekartas. Karlas F. Gausas. Antanas Baranauskas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazija / 12 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą